SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Skara IBK

Årets Kronmatch!
2025-02-12 22:09

En bild som visar cirkel, Teckensnitt, text, symbol

AI-genererat innehåll kan vara felaktigt.

 

Sponsra Skara IBK:s Kronmatch!

Lördagen 8:e mars kl. 14:30

Skara IBK – Fröjered IBF

 

Var med och stötta vår förening få ditt namn/företag visat på plats och bjuder således vår publik på gratis entré.   Missa inte denna fartfyllda och spännande match när serien ska avgöras!

Sponsring nivåer:

2kr/åskådare max 500kr.

3kr/åskådare, max 750kr

4kr/åskådare, max 1000kr

 Sista svarsdatum är måndagen den 3:e mars. Stor tack för ditt stöd!

Vi behöver:

Företagsnamn/privatperson: __________________________________________

Kontaktperson: _______________________________________________________

Epost, telefon nr:______________________________________________________

Adress: ______________________________________________________________

Ev. annan faktureringsadress __________________________________________

 

Maila blanketten till jessiekay80@hotmail.com eller kontakta via sms till 0761-418463

Meddelande från Sportadmin angående dataintrånget den 16 januari
2025-02-09 21:43

Vi har rekommenderats att länka nedanstående information från Sportadmin via nyhetssidan.

https://info.sportadmin.se/sportadmin/b/v?webpage=6&ucrc=3636CD3C26&r=650&rcrc=170EC609&oid=47&oit=1

Skara IBK var en av 1.700 klubbar som drabbades av dataintrånget och det pågår fortfarande insatser hos Sportadmin för att återfå all funktionalitet (exempelvis saknas möjligheter att ha med bilder på nyhetssidorna). Den viktigaste informationen att ha med sig som medlem är att den närmaste tiden vara restriktiva med att klicka på länkar i mail som man inte känner sig säker med (den ovan här dock säkrad...). 

Distrikts SM avgjort !
2025-01-07 20:41

Distrikts SM för Pojkar och Flickor födda 2008 avgjordes i Nyköping den gångna helgen. Det fanns ju extra intresse där i år för oss från Skara IBK då Liam Eriksson, Milo Adlivankin, Måns Kvarndal, Alfred Larsson, Wilmer Sjöäng och Louie Nyman alla ingick i Västergötlands lag.

 

Bra gick det också då man vann två av tre i gruppspelet efter att betvingat såväl Halland (5-3) som Dalarna (3-2). Förlusten kom mot Stockholm 4-6. sen blev det respass i kvartsfinalen mot Göteborg (lagnamn Västsvenska som distriktet). Man vann sedan efterföljande placeringsmatch via 9-7 mot Örebro. Så tre vinster av fyra är ju med råge godkänt !

 

Mästare blev Småland som krossade de flesta andra lagen detta år. Växjö IBK och Jönköping IK hade en drös ruggiga lirare i denna årgång. 

Julinnebandy = Mixcup
2024-12-28 20:34
Ladda album (+84 bilder) >>

Den årliga Mixcupen i klubben där spelare (oavsett ålder hela vägen ner till innebandyskolan) som är hemma över julen kan deltaga, samlade ett drygt hundratal glada lirare. Dessa fördelades på åtta lag som sedan under 4-5 timmar matchade friskt mot varandra. Härligt att se tips, skratt och taktiksnack utbytas mellan A-lagsspelare och alla yngre förmågor.

 

Vilka som vann ? inte det viktigaste denna dag förstås, men det var det blå laget som drog det längsta strået. Störst stämning i hallen var det under slutspelet då två av kvartsfinalerna parallellt båda fick avgöras i först förlängning och sedan straffslag. De unga straffskyttarna och målvakterna fick där verkligen känna på idrottens matchpuls !

 

 

Inför Mixcupen imorgon!
2024-12-27 15:28

Hallå allihop 😀

Det är hela 111st anmälda till morgondagens Mixcup vilket är fantastiskt och rekord tror jag minsann!

Dessa kommer jag dela in i 8 lag och det är stor spridning i lagen mellan våra olika åldrar från seniorer ner till de små i innebandy skolan! 

 

Återbud och/eller en och annan efteranmälning går förstås fortfarande bra. Kan göras till mig, Jessica, på 0761-418463

 

Vi kommer att nyttja båda hallarna och vi spelar på fullplan.

 

Alla lag spelar x antal matcher och vi börjar ca klockan 9:15 och kommer vara klara ungefär klockan 14:45 tror vi. Matcherna spelas 15 minuter utan stopp på klockan. Fem minuter senare startar nästa match. Fyra lag spelar och de andra vilar då och så håller det på sen. 

Alla behöver vara nere i hallen senast 08.30 så att alla får koll på vilket lag man spelar i och en väst/tröja i rätt färg.

Samling på planen i Vilan 1 kl. 8:45

Jag kommer att finnas där för eventuella frågor 😀

Vill gärna att man har svarta kläder när man kommer då ena laget får vara utan väst

 

Alla spelare får en korv med bröd och Festis.

Kiosken har öppen som vanligt under hela dagen om man vill köpa sig något annat också förstås.

 

De äldre spelarna i respektive lag ansvarar för rättvisa dömningar/bedömningar under spelet och de stora spelarna skall självfallet inte stjäla boll från de små barnen, utan denna dag är målsättningen att bara ha roligt, se och lära för de små och bygga band mellan våra olika lag!

 

ARBETSSCHEMA:

Sekretariat:

Vilan 1:  09:15-11:50 Daniel Broman + Mattias Wejshag

             12:10-13:45  Johan Nordqvist + Catherine Strand

Vilan 2: 09:15-13:45  Olle Ahlm  + Johan Björkman

Vilan 1: Finalen 14:00 Mikael Nyström

 

Kiosk:

Isabelle Martinsson från 2012

3st föräldrar från 2015

Bea och Petra J från 2014

Ni vänder er till Göran så kommer ni överens om vilka tider. 

 

Allt i allo: Filip Nyberg 

 

Båda sargerna ska ju sättas upp så det behövs hjälp med oxå 🤩

 

Jag är på plats från 7:30.

 

Ska bli så kul att få ha innebandyfest i Vilan hallarna imorgon 💜

 

Har ni frågor så är det bara att höra er. 

Nås bäst på sms 0761-418463

 

// Jessica Karlsson 

Nyheter från våra lag
Innebandyskola 2018, 10/01 16:59 
U09-11, 09/01 21:26 
 
IBK sponsor Rubin
IBK sponsor Silver
IBK Sponsor