IBK Lidköping/Skara IBK - Pixbo IBF/Pixbo IBK 4-5 (0-1, 3-2, 1-2)
Två riktigt bra JAS-lag drabbades samman i Idrottens Hus på söndagen. I potten låg en plats i SM-slutspelet i mitten av april (landets 16 bästa juniorlag). Lagen kom båda på andra plats i sina respektive serie och sedan tagit sig vidare till denna kvalfinal.
Tempot enormt uppskruvat från start från båda lagen och inte minst Pixbo började snart skapa den ena högkaratiga chansen efter den andra. Hemmalaget tappade ibland boll i sin uppspelsfas vilket skapade farligheter bakåt. Dock hade man då en sista utpost i målvakten Liam Eriksson som storspelade. En kasse tvingades han släppa förbi sig, men bara 0-1 efter den första perioden kan man ta och gå vidare.
I den andra perioden börjar hemmalaget komma in i matchen. Man bjuder till mer i närkamperna, vårdar passningarna bättre och kan då och då också få bra omställningar. Publiken slits mellan hopp och förtvivlan mellan målen som börjar trilla in. Lidköping/Skara kvitterar ut ledningar tre gånger. Två gånger genom mål från backen Milo Adlivankin och 3-3 på ett mycket kyligt straffslag från Fabian Asp. Fortsatt en och annan helt sjuk räddning från redan nämnde Eriksson i hemmamålet (helt klart matchens spelare).
I den sista perioden fortsätter det sjukt höga tempot. Bägge lagen har chanser, det är bara det att Pixbos är större med bollar i stolpe, ribba och i tionde minuten kommer 3-4 och strax efter också efter ett 3-5 mål i PP. Här trodde nog den högljudda bortapubliken att segern var säkrad, men icke så. Fabian Asp reducerar till 4-5 med drygt tre minuter kvar som skapar spänning in i slutet. Milo har en boll i ribban. Man ger det en sista push med spel 6 mot 5 i sista minuten men lyckas inte få in kvitteringen.
Ett tungt slut naturligtvis men laget med ledarna Roni och "Ante" skall förstås vara stolta med sin insats under säsongen. Det är ju nästan segrar hela vägen och i de man förlorar så är det knappa förluster mot ruggigt bra lag. Man skall också betänka att man har en lägre genomsnittsålder än exempelvis dagens motståndare.
Målen: Milo Adlivankin, Fabian Asp 2
Assists: Måns Kvarndal